Κολύμβηση: Χρυσός και με πανελλήνιο ρεκόρ ο Παπαστάμος στο Βελιγράδι

Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 4:10.83

Parallaxi
κολύμβηση-χρυσός-και-με-πανελλήνιο-ρε-1176864
Parallaxi

Την κούρσα της ζωής του έκανε ο Απόστολος Παπαστάμος στον τελικό των 400μ. μικτή ατομική, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης στο Βελιγράδι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 4:10.83, κατέρριψε μετά από πέντε χρόνια το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ και ταυτόχρονα έπιασε το όριο για το Παρίσι, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες, για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

Ο Παπαστάμος κατάφερε στο 100άρι της πεταλούδας (που δεν είναι το καλό του στιλ) να ακολουθήσει από κοντά τους δύο Ούγγρους, Μπάλαζ Χόλο και Γκάμπορ Ζόμπορι, και στο ύπτιο «πήρε κεφάλι» στην κούρσα, για να αυξήσει σημαντικά τη διαφορά του στο πρόσθιο. Αν και δεν είχε πολλές δυνάμεις στο τελευταίο 50άρι, άντεξε στην αντεπίθεση των Μαγυάρων και εξασφάλισε το χρυσό μετάλλιο.Τερμάτισε σε 4:10.83, βελτιώνοντας κατά ένα και πλέον δευτερόλεπτο το 4:11.93 που είχε κάνει στις 24 Αυγούστου 2019 στη Βουδαπέστη, όταν αναδείχθηκε πρωταθλητής κόσμου σε επίπεδο εφήβων (η επίδοσή του μάλιστα ήταν τότε παγκόσμιο ρεκόρ της κατηγορίας). Παράλληλα, ο 23χρονος κολυμβητής εκμεταλλεύθηκε την τελευταία ευκαιρία του για να πάρει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς, πιάνοντας με μεγάλη διαφορά το όριο (4:12.50).

Η απονομή του χρυσού μεταλλίου στον Απόστολο Παπαστάμο

Ο Χόλο πήρε τη δεύτερη θέση με 4:11.51 και ο Ζόμπορι την τρίτη με 4:11.70, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Δανιήλ Γιουρτζίδης, ο οποίος τερμάτισε τετάρτος με 4:16.64, χρόνος που συνιστά ατομικό ρεκόρ.Τα αποτελέσματα του τελικού στα 400μ. μικτή ατομική ανδρών: