Μικρός τελικός Euroleague: Ανέβηκε στο πρώτο βάθρο η Μονακό

Παραίτηση και απογοήτευση δήλωσε η ομάδα της Καταλονίας.

Parallaxi
μικρός-τελικός-euroleague-ανέβηκε-στο-πρώτο-βά-1010335
Parallaxi

Η Μονακό είχε πολύ μεγαλύτερο κίνητρο απέναντι στην «αδειασμένη» Μπαρτσελόνα, νίκησε στον μικρό τελικό με σκορ 78-66 και ανέβηκε στο πρώτο βάθρο της Ευρωλίγκας στην ιστορία της.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς ισορροπημένα και με τρίποντα από Ντιαλό και Αμπρίνες διαμορφώθηκε το 5-5. Ο Τζον Μπράουν διαμόρφωσε το 8-5, όμως ο Σατοράνσκι απάντησε με τρίποντο για το 8-8, πριν ο Λόιντ δώσει με 5 συνεχόμενους πόντους το μεγαλύτερο προβάδισμα του αγώνα στη Μονακό (15-10). Η διαφορά ανέβηκε και στο +9 με τον Ντόντα Χόλ (19-10), πριν ο Αμπρίνες βάλει τρίποντο για το 19-13. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 24-13 χάρη σε καλάθι στη λήξη του Μονέκε.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Μονακό ξέφυγε με +13 χάρη σε Μονέκε και Χολ (28-15), με τον Βέσελι να βάζει τέσσερις σερί πόντους και να μειώνει σε 30-21. Οι Γάλλοι ξέφυγαν και πάλι με +13, με πρωταγωνιστές σε αυτό το σημείο τους Τσίμα Μονέκε και Έλι Οκόμπο (34-21), πριν ο Ντιαλό τους φέρει για πρώτη φορά στο +17 (40-23). Η Μπαρτσελόνα έμοιαζε να βρίσκεται σε άλλο γήπεδο, με τους Στραζέλ και Ντιαλό να γράφουν το 44-26. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 44-28.

Οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν πολύ πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος και με Σατοράνσκι και Μίροτιτς μείωσε πολύ γρήγορα στους 10 (48-38). Οι Γάλλου πήγαν ξανά στο +13 με τον Οκόμπο (52-39), όμως ο Μίροτιτς έβαλε νέο τρίποντο και έριξε ξανά τη διαφορά στους 10 (52-42). Οι Μονεγάσκοι πάντως δεν αγχώθηκαν και με πρωταγωνιστές τους Μπλόσομγκεϊμ και Ντιαλό ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 17 (60-43). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 60-45.

Στην τέταρτη περίοδο, ένα κάρφωμα του Χολ έστειλε τη διαφορά ξανά στο +17 (64-47), ενώ λίγο αργότερα ο Στραζέλ την ανένβασε για πρώτη φορά στους 19 (68-49). Η Μονακό προηγήθηκε και με 21 (72-51), με την Μπαρτσελόνα να μην έχει αντίδραση και να πετάει «λευκή πετσέτα». Ο Κούριτς με ένα τρίποντο μείωσε στο 74-58, ενώ ο Μίροτιτς έβαλε βολές για το 74-60. Παρόλα αυτά, δεν υπήρχε στην ουσία ελπίδα επιστροφής, με τους «μπλαουγκράνα» να γνωρίζουν την ήττα με σκορ.

Τα δεκαλεπτα: 24-13, 44-28, 60-45, 78-66