Μουντομπάσκετ 2023: Η Εθνική Ομάδα νίκησε την Ιορδανία με 71-92

Ένα πρώτο σημαντικό βήμα έγινε.

Parallaxi
μουντομπάσκετ-2023-η-εθνική-ομάδα-νίκησε-1049070
Parallaxi

Ένα πρώτο σημαντικό βήμα έκανε σήμερα η Εθνική Ομάδα Μπάσκετ νικώντας την Ιορδανία στο πρώτο ματς του τρίτου ομίλου, που έγινε στη Μανίλα με 71-92.

Στην αρχή της αναμέτρησης, η Εθνική Ομάδα έδειξε να αιφνιδιάζεται προσωρινά (10-4 στο 3’) από τους Ιορδανούς που ακουμπούσαν την μπάλα στον Αχμμέτ Ντουβερίογλου. Σταδιακά, ωστόσο, η ελληνική ομάδα ανέβασε την πίεση της στο μισό γήπεδο, απέβαλε το άγχος της πρεμιέρας και με τον Τόμας Γουόκαπ σε ρόλο οργανωτή-εκτελεστή μπόρεσε να βρεθεί σε θέση… οδηγού (14-17 στο 8’) με τρίποντο του Νίκου Ρογκαβόπουλου, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +5 (14-19) για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης που φορτώθηκε από το πρώτο πεντάλεπτο με δύο φάουλ, πέρασε στον πάγκο και ο Μάνος Χατζηδάκης που πάτησε παρκέ, δεν έδειξε να αγχώνεται καθόλου. Έδωσε μάχες και βοήθησε με τη συνδρομή και του Θανάση Αντετοκούνμπο, ο οποίος έδωσε ενέργεια στην άμυνα τη δυνατότητα στην Ελλάδα να προηγηθεί με 9 πόντους (17-26 στο 13′), με τρίποντο του Μιχάλη Λούντζη.

Η Ιορδανία που δεν είχε πολλές επιλογές επιθετικά, στηρίχθηκε στον Χόλις Τζέφερσον, ο οποίος ήταν και ο παίκτης στον οποίο ακούμπησε την μπάλα ο Γουεσάμ Αλ Σους και εκείνος τον δικαίωσε, καθώς σημείωσε 15 πόντους σε 17 λεπτά συμμετοχής, ενώ είχε και πέντε ριμπάουντ και δύο ασίστ. Ο Παπαπέτρου, που μπήκε αργά στο παιχνίδι, έβαλε το τέταρτο τρίποντο για το 21-29 στο 15′ και γκολ-φάουλ για το 23-32 αμέσως μετά, ο Γουόκαπ ηταν εκεί για να βοηθήσει και αυτός στο σκοράρισμα και το 40-28 στο 18′ άρχισε να διώχνει το άγχος.

Με τον Μποχωρίδη στην πεντάδα αντί του Λούντζη, η Εθνική όχι μόνο δεν μεγάλωσε το προβάδισμά της στην έναρξη του β’ μέρους, αλλά είδε τους Ιορδανούς να μειώνουν στους τέσσερις (60-56 στο 28′) και μάλιστα χωρίς ο Χόλις-Τζέφερσον να προκαλεί ιδιαίτερα προβλήματα. Ο Ιτούδης ήταν έξαλλος από το γεγονός ότι οι παίκτες του δεν χρησιμοποιούσαν σωστά τα φάουλ τους, ο Λαρεντζάκης έβαλε πέντε σερί για το 66-58, όμως ο Λούντζης έκανε φάουλ σε τρίποντο και η Ιορδανία έκλεισε με 2/3 βολές την τρίτη περίοδο για το 66-60.

Ο Λούντζης, πάντως, ήταν αυτός που κράτησε την Ελλάδα σε απόσταση στις αρχές της τέταρτης, με καλή δουλειά σε άμυνα κι επίθεση. Ο Λααρεντζάκης με τρίποντο από τη γωνία έγραψε το 63-77, ο Παπαπέτρου σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το +16 και εκεί, στο 35′, η Εθνική καθάρισε το ματς χωρίς να προβληματιστεί περισσότερο. Η δουλειά έγινε, η νίκη μπήκε στο σακούλι και το παιχνίδι με τις ΗΠΑ θα είναι μία καλή, μία δυνατή προπόνηση και τίποτα περισσότερο πριν από τον τελικό με την Νέα Ζηλανδία.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 33-46, 60-66, 71-92.

Ιορδανία (Αλ-Σους): Αμπάς 6, Μπιζάι 11, Ντουβερίογλου 14, Χόλις-Τζέφερσον 24, Ιμπραχίμ 10, Χασίμ Αμπάς 1, Αμπού Χαβάς, Αλναϊντάγουι 2, Χαμαρσέχ 1, Χουσεΐν 2.

Ελλάδα (Ιτούδης): Χατζηδάκης 3, Λαρεντζάκης 19, Λούντζης 7, Παπαπέτρου 13, Ρογκαβόπουλος 10, Αντετοκούνμπο 9, Μποχωρίδης 4, Παπαγιάννης 8, Παπανικολάου 6, Γουόκαπ 13.

Πηγή: ieidiseis