Επικράτησε με 2-1 της Ιρλανδίας

Parallaxi
σπουδαία-νίκη-της-ελλάδας-1021103
Parallaxi

Η Εθνική Ελλάδος επικράτησε με 2-1 της Ιρλανδίας και έκανε το 2 στα 2 στον προκριματικό όμιλο για το Euro 2024 πηγαίνοντας παράλληλα με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο παιχνίδι της Δευτέρας απέναντι στη Γαλλία, στο Παρίσι.

Η Γαλλία με δύο γκολ στο πρώτο μέρος «καθάρισε» την υπόθεση νίκη κόντρα στο Γιβραλτάρ και πλέον κοιτάει το παιχνίδι κόντρα στην Ελλάδα τη Δευτέρα.

Η φιναλίστ του Μουντιάλ μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ζιρού, έπειτα από ασίστ του Κομάν, ενώ ο σούπερ σταρ της ομάδα, Κιλιάν Εμπαπέ με εύστοχο πέναλτι στο 45+3′ έγραψε το 2-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ντιντιέ Ντεσάν έκανε αλλαγές και ένα αυτογκόλ του Μουελί στο 78ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τους Τρικολόρ. Πλέον η Γαλλία είναι στους 9 βαθμούς στο +3 από την Ελλάδα, την οποία υποδέχεται τη Δευτέρα ως πρώτη στον δεύτερο όμιλο.

Η Ελλάδα άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Μπακασέτα.

Ωστόσο, ισοφαρίστηκε από τον Κόλινς.
Τη νίκη χάρισε στην Ελλάδα ο Μασούρας με γκολ στο 48′ έπειτα από εντυπωσιακή ενέργεια του Μπακασέτα.