Εμφατικό διπλό για ΠΑΟΚ, εντός έδρας ήττα για Άρη

Έβγαλε αντίδραση ο Δικέφαλος και πέρασε «σίφουνας» από την Κρήτη με 0-3

Parallaxi
εμφατικό-διπλό-για-παοκ-εντός-έδρας-ήτ-711322
Parallaxi
Πηγή: PAOK FC Twitter

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του ΠΑΟΚ που επικράτησε εύκολα στην Κρήτη του ΟΦΗ με 3-0 για την 17η αγωνιστική της Super League.

Το σύνολο του Πάμπλο Γκαρσία ήταν ανώτερο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα σπαταλώντας πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη και έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Βάντερσον με απευθείας κόκκινη, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Τζόλη στο 48′ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βαρέλα έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στον Δικέφαλο. Το τελικό 0-3 πέτυχε ο Κρμέντσικ στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο «Κλ. Βικελίδης» ο Άρης γνώρισε την ήττα με 0-1 από τον Παναθηναϊκό. Η φάση που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε μόλις στο 9ο λεπτό με τον Καμπετσή να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα των «κιτρινόμαυρων». Το σκορ δεν άλλαξε έως το φινάλε με τους «πράσινους» να φεύγουν με ένα σπουδαίο τρίποντο από τη Θεσσαλονίκη.

Ο ΠΑΟΚ με το τρίποντο στην Κρήτη ανέβηκε στους 35 βαθμούς και συνεχίζει να βρίσκεται στο -10 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, την ώρα που Άρης έμεινε στους 33 βαθμούς.