Ο «δικέφαλος» νίκησε 2-0.

Parallaxi
νικητής-ο-παοκ-στο-ντέρμπι-με-τον-άρη-757603
Parallaxi

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι με τον Άρη στην Τούμπα για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου. Ο «δικέφαλος» νίκησε 2-0 με δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και σκόρερ τους Στέφαν Σβαμπ (πέναλτι στο 69ο λεπτό) και Αντρια Ζίβκοβιτς (στο 90+).

Οι γηπεδούχοι έχουν πλέον 64 βαθμούς και βρίσκονται μόνοι στη δεύτερη θέση ενώ οι κιτρινόμαυροι έμειναν τρίτοι με 59 βαθμούς.

Στις 17.15 παίζουν Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός και στις 19.30 Παναθηναϊκός – ΑΕΚ. Απομένουν ακόμα δύο αγωνιστικές μέχρι τη λήξη του πρωταθλήματος με τον Αρη να αντιμετωπίζει διαδοχικά Παναθηναϊκό εντός και ΑΕΚ εκτός ενώ ο ΠΑΟΚ παίζει στον Πειραιά με τον Ολυμπιακό και στην Τούμπα με τον Αστέρα Τρίπολης.

Το μεγάλο ραντεβού του ΠΑΟΚ είναι, όμως, το Σάββατο 22 Μαΐου στο ΟΑΚΑ όπου θα αντιμετωπίσει τον πρωταθλητή Ολυμπιακό στον τελικό κυπέλλου Ελλάδος.