Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ιταλία – Νίκησε 3-2 στα πέναλτι τους Άγγλους

Οι «γείτονες» κατάφεραν να κατακτήσουν τον δεύτερο τίτλο τους μέσα στην έδρα των Αγγλων που παραμένουν χωρίς Ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Parallaxi
πρωταθλήτρια-ευρώπης-η-ιταλία-νίκησ-785401
Parallaxi

Η Ιταλία είναι πλέον η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης καθώς επικράτησε 3-2 της Αγγλίας στα πέναλτι στον τελικό του EURO 2020 που ολοκληρώθηκε απόψε μετά από έναν χρόνο αναβολής λόγω πανδημίας.

Το σκορ του κανονικού αγώνα ήταν 1-1 και δεν άλλαξε ούτε στην ημίωρη παράταση με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να οδηγηθούν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

Η Αγγλία προηγήθηκε με τον Λουκ Σο στο 2΄λεπτό μετά από μία αντεπίθεση για σεμινάριο και στο 67΄ ο Μπονούτσι έφερε το ματς στα ίσια. Ο Ιταλός τερματοφύλακας Ντοναρούμα με δύο αποκρούσεις στις εκτελέσεις των Σάντσο και Σάκα χάρισε στην «σκουάντρα ατζούρα» το δεύτερο τρόπαιο στην ιστορία της.

Μεγάλη απογοήτευση επικρατεί στην Αγγλία καθώς ούτε τώρα, μέσα στο σπίτι τους, οι Αγγλοι κατάφεραν να σηκώσουν ένα ευρωπαϊκό τρόπαιο και πλέον συμπληρώθηκαν 55 χρόνια μετά την τελευταία κατάκτηση τροπαίου το οποίο ήταν το παγκόσμιο του 1966.

Δείτε εδώ τα γκολ του αγώνα στην κανονική διάρκεια και στη διαδικασία των πέναλτι: