Θρίαμβος του ΠΑΟΚ, κυπελλούχος Ελλάδας στο ΟΑΚΑ!

Με «χρυσό» γκολ του Κρμέντσικ στο 90'.

Ραφαήλ Γκαϊδατζής
θρίαμβος-του-παοκ-κυπελλούχος-ελλάδα-763141

Κυπελλούχος Ελλάδας για όγδοη φορά στην ιστορία του αναδείχτηκε ο ΠΑΟΚ ο οποίος επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ στον μεγάλο τελικό του θεσμού.

Επικίνδυνη αντεπίθεση του Ολυμπιακού στο 14′ με τον Πασχαλάκη να λέει «όχι» στην προσπάθεια του Μπρούμα. Γρήγορη αλλαγή για τους «ερυθρόλευκους» στο 25′ του τελικού με τον Παπασταθόπουλο, που αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού τις προηγούμενες ημέρες να αφήνει τη θέση του στον Ρέαμπτσιουκ.

Μεγάλη ευκαιρία στο 25′ για τον ΠΑΟΚ. Η μπάλα πήρε ύψος στην περιοχή του Σα που δεν ήταν σίγουρος αν έπρεπε να βγει ή όχι και να τη διώξει, ο Σφιντέρσκι «τρύπωσε» στη φάση και πήρε την κεφαλιά από τον Σεμέδο, στέλνοντας τη στο οριζόντιο δοκάρι!

Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ στο 34′. Σε μια φάση που έμοιαζε χαμένη μετά τη λάθος πάσα του Σφιντέρσκι, ο Σβαμπ πετάχτηκε και τσίμπησε τη μπάλα, παίρνοντας πέναλτι από την παρέμβαση του Εμβιλά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βιεϊρίνια με τον Πορτογάλο αρχηγό να στέλνει ψύχραιμα τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου η αντίδραση του Ολυμπιακού. Στο 50′ ο Μπουχαλάκης κέρδισε κόρνερ μετά από ωραία ενέργεια από τα δεξιά. Από την εκτέλεση η μπάλα έφτασε στον Εμβιλά που ανενόχλητος έκανε το 1-1.

Νέα μεγάλη ευκαιρία στο 56′ για τον Ολυμπιακό. Ωραία σέντρα του Φορτούνη, κεφαλιά-ψαράκι από Μασούρα, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

«Απάντηση» από τον ΠΑΟΚ ένα λεπτό μετά. Ο Σφιντέρσκι βρέθηκε στην πλάτη του Σεμέδο δοκίμασε με τακουνάκι να απειλήσει τον Σα, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα στο οποίο ο ρυθμός έπεσε, ο ΠΑΟΚ έγινε απειλητικός ξανά με δύο διαδοχικές χαμένες ευκαιρίες με τον Κρμέντσικ που είχε περάσει νωρίτερα στο παιχνίδι. Ο επιθετικός του Δικεφάλου από κόντρα βρέθηκε μόνος απέναντι στον Σα, δοκίμασε να τον «κρεμάσει» με το αριστερό, αλλά αστόχησε. Αμέσως μετά και πάλι πρωταγωνιστής ο Κρμέντσικ να βγαίνει τετ-α-τετ, αλλά τον Σα να τον κερδίζει.

Ότι δεν κατάφερε να το κάνει πριν, το πέτυχε στο 90ο λεπτό ο Κρμέντσικ! Εκπληκτικό τακουνάκι-ασίστ του Ζίβκοβιτς, έβγαλε τον Τσέχο τετ-α-τετ ο οποίος αυτή τη φορά δεν αστόχησε και έδωσε το προβάδισμα με 1-2 στον ΠΑΟΚ!

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους παίκτες και το τεχνικό τιμ του Δικεφάλου ένα κουβάρι να πανηγυρίζει την κατάκτηση του κυπέλλου.