close search results icon

Εκθέσεις

Video Art Projects: Το διεθνές εικαστικό φεστιβάλ στη Θεσσαλονίκη

Το αναλυτικό πρόγραμμα της έκθεσης με επίκεντρο τις εικαστικές μορφές του βίντεο, για πρώτη φορά στην πόλη

Video Art Projects: Το διεθνές εικαστικό φεστιβάλ στη Θεσσαλονίκη
  • ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ
  • fb
  • twi

Το Video Art Projects είναι ένα νεοσύστατο διεθνές φεστιβάλ με επίκεντρο τις εικαστικές μορφές του βίντεο. 

Διοργανώνεται για πρώτη χρονιά από το Δήμο Θεσσαλονίκης και τη Δημοτική Πινακοθήκη Casa Bianca, σε συνεργασία με το Εργαστήριο Νέων Μέσων του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών (Σχολή Καλών Τεχνών, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης). Το φετινό φεστιβάλ πραγματοποιείται με την αρωγή του διεθνούς φεστιβάλ βιντεοτέχνης Video Art Μηδέν.

Το Video Art Projects θα λάβει χώρα στη Δημοτική Πινακοθήκη Casa Bianca (Βασ. Όλγας 182 & Θεμ. Σοφούλη) την Τετάρτη 18, Πέμπτη 19 και Παρασκευή 20 Μαΐου 2022 (ώρες: 12:00 -20:00), με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων. Το πρόγραμμα θα διαρθρώνεται σε 5 οθόνες στις αίθουσες του μουσείου, με διαφορετικές ενότητες προβολών ανά ημέρα.

Στην πρώτη διοργάνωση του Video Art Projects, που φιλοδοξεί να γίνει θεσμός με διοργανώσεις σε ετήσια βάση, παρουσιάζεται ένα πλούσιο πρόγραμμα προβολών βιντεοτέχνης από όλο τον κόσμο, στο οποίο συμμετέχουν περισσότεροι από 140 καλλιτέχνες και φοιτητές από 21 χώρες, καθώς και προσκεκλημένα φεστιβάλ και επιμελητές από το εξωτερικό και συγκεκριμένα από την Ιταλία, Γερμανία, Πορτογαλία και Βραζιλία. Οι προβολές περιλαμβάνουν επίσης αφιερώματα στην ελληνική βιντεοτέχνη καθώς και έργα φοιτητών του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του ΑΠΘ, σε επιμέλεια της διδακτικής ομάδας του Εργαστηρίου Νέων Μέσων.

Από το εξωτερικό, θα παρουσιάσουν επιλογές έργων βίντεο οι διεθνείς πλατφόρμες/φεστιβάλ: The New Museum of Networked Art, σε επιμέλεια του Wilfried Agricola de Cologne (Γερμανία), Visualcontainer, σε επιμέλεια της Alessandra Arno (Ιταλία), FONLAD – International Video Art and Performance Festival, σε επιμέλεια του Jose Vieira (Πορτογαλία) και Strangloscope, σε επιμέλεια των Claudia Cardenas & Rafael Schlichting (Βραζιλία). Θα παρουσιαστούν επίσης ενότητες ελληνικής και διεθνούς βιντεοτέχνης από το διεθνές φεστιβάλ Video Art Μηδέν, με έδρα την Καλαμάτα, με επιλογές 5 βασικών μελών της επιμελητικής του ομάδας (Γιούλα Παπαδοπούλου, Μαργαρίτα Σταυράκη, Όλγα Παπαδοπούλου, Νίκος Ποδιάς, Μαρία Μπουρίκα).

video-art-projects-web.jpg

Από το εξωτερικό συμμετέχουν οι καλλιτέχνες:

ACCI BABA, APOTROPIA, Wilfried Agricola de Cologne, Alexandre Alagoa, Vito Alfarano, Sonia Laura Armaniaco, Gianni Barelli, Allison Beda, Thiago Bortolozzo, Brit Bunkley, Matteo Campulla, Rodrigo Cárdenas, Ilaria Di Carlo, Ana Cigon, Pablo-Martin Cordoba, Laura & Sira Cabrera Diaz, Gianmarco Donaggio, Kokou Ekouagou, Benedetta Fioravanti, Carla Forte, Fu LE, Silvia De Gennaro, Ian Gibbins, Gerald Habarth, Shir Handelsman, Bernhard Hollinger, Max Hattler, Alexander Isaenko, Marco Joubert, Carolin Koss, Katia Maciel, Albert Merino, MO Qian, Rebecca Moure, Helder Martinovsky, Tetsuya Maruyama, Antonello Matarazzo, Iwona Ogrodzka, Lorenzo Papanti, Nelton Pellenz, Manon Pichon, Oliver Poppert, Simona da Pozzo, Isabel Pérez del Pulgar, Natália Reis, Natalia Gonzalez Requena, Duccio Ricciardelli, Caroline Rumley, Ausin Sainz, Duo Strangloscope, TSENG Yu Chin, Sebastian Wiedeman, Hana Yoo.

Έλληνες καλλιτέχνες:

Δημήτρης Αργυρίου, Άννα Βάσωφ, Μπάμπης Βενετόπουλος, Μυρτώ Βουνάτσου, Νίκος Γιαβρόπουλος, Γιώργος Δρόσος, Γιώργος Κατσάγγελος, Σμαρώ Κατσάγγελου, Μάκης Κυριακόπουλος, Φένια Κωτσοπούλου, Αναστασία Λάμπρου, Γιώργος Μπουδαλής, Κώστας Ντάφλος, Στέλιος Ντεξής, Αθανάσιος Πάλλας, Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου, Γιάννης Παππάς, Λήδα Πάττα, Μαργαρίτα Σταυράκη, Αλεξία Ψαραδέλλη, Βασίλης Ψαρράς.

Φοιτητικά έργα: 

Στέφανος Αρφανάκης, Αναγνώστης Ζαχαρούδης, Αφροδίτη Ηλιοπούλου, Ελένη Ιατροπούλου, Κωνσταντίνα Καδόγλου, Χριστίνα Καζαντζή, Μίλτος Καλαγιάς, Γιάννης Κατρανίτσας, Μανώλης Κοτρώτσιος, Βασιλική Κωνσταντινίδου, Νατάσα Μαυροματίδου, Νεφέλη Μωρογιάννη, Γεώργιος Όθωνος, Όλγα Παπαδήμα, Λευτέρης Ταστσόγλου, Δήμητρα Τζαλαβρέτα, Χρύσα Τσικουρίδου, Τάνια Φουστάνα, Ναταλία Μανιάκα, Όλγα Νίκογλου, Δήμητρα Αναγνωστοπούλου, Γιώργος Πυργιώτης, Αθανασία Πατρώνη, Αλεξάνδρα Παπαβασιλείου, Νίκος Μήτσης, Κωνσταντίνα Φάκου, Σοφία Συμιακάκη, Τοχαντζίδου Αφροδίτη, Mullaj Enid, Καρύδας Αλέξης, Τσέτσου Σταυρούλα, Κουσκούσης Ιούλιος-Ιάσονας, Σουλιώτης Δημήτριος, Μίχος Κωσταντίνος, Κυπαρισσού Ουρανία, Καρακόλης Νικόλαος, Καραγιαννόπουλος Νικόλαος, Βακαλούλης Μιχαήλ, Μόσχου Έλλη, Παλάνης Χρήστος, Παρασκευά Χριστίνα, Τσιλεπίδης Ιωάννης, Καλουδάς Αθανάσιος, Κουφούδη Παναγιώτα, Μακατσώρης Κωνσταντίνος, Νικοπούλου Βασιλεία, Ελευθεριάδη Φωτεινή, Ιορδανίδου Ευφροσύνη, Κουτλή Ελένη, Κυριάκου Χρυσάνθη Μαρία, Ταμιωλάκη Αντωνία, Ψαρρή Αφροδίτη, Ασλανίδου Ανθούλα, Ιωαννίδου Κυριακή, Μαριδάκη Χρυσή, Πετροπούλου Μαρία, Τζιουμάκη Αφροδίτη, Καμαριωτίδου Μαρία-Ζωή, Κόμνος Δημήτρης, Λιάρος Χρήστος Στήβεν, Συμεωνίδης Γιώργος, Χατζημπετέλης Γιάννης και μέλη της φοιτητικής καλλιτεχνικής ομάδας “EIKON.VIS.AUTH”.

Συντελεστές διοργάνωσης Video Art Projects: Δήμος Θεσσαλονίκης - Δημοτική Πινακοθήκη Δήμου Θεσσαλονίκης

Διεύθυνση διοργάνωσης:  Λέλα Τσεβεκίδου, Προϊσταμένη Διεύθυνσης Πολιτισμού & Τουρισμού του Δήμου Θεσσαλονίκης  / Μαργαρίτα Σαλπιγγίδου, Προϊσταμένη Τμήματος Δημοτικής Πινακοθήκης Δήμου Θεσσαλονίκης

Μουσειολογική επιμέλεια: Θάλεια-Μαρία Αλεξάκη, Μουσειολόγος / Δημοτική Πινακοθήκη Θεσσαλονίκης Casa Bianca

Συντελεστές - Δημοτική Πινακοθήκη Θεσσαλονίκης Casa Bianca: Ελένη Αναστασιάδου, Χαρά Θεοχάρους, Κατερίνα Γεωβανέκου, Κώστας Μπαχαριάδης, Γιώργος Αθανασιάδης, Εργαστήριο Νέων Μέσων [Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, Σχολή Καλών Τεχνών ΑΠΘ]

Διεύθυνση Video Art Projects: Γεώργιος Κατσάγγελος, διευθυντής του Εργαστηρίου Νέων Μέσων

Καλλιτεχνική διεύθυνση προγράμματος προβολών: Γιούλα Παπαδοπούλου, καλλιτεχνική διευθύντρια του Video Art Μηδέν και διδάσκουσα ΕΕΠ στο Εργαστήριο Νέων Μέσων

Επιμέλειες - Εργαστήριο Νέων Μέσων: Γεώργιος Κατσάγγελος (Καθηγητής), Αθανάσιος Πάλλας (Καθηγητής), Στέλιος Ντεξής (Αν. Καθηγητής), Μπάμπης Βενετόπουλος (Αν. Καθηγητής), Γιούλα Παπαδοπούλου (ΕΕΠ), Γιώργος Δρόσος (ΕΕΠ), Φανή Μπουντούρογλου (ΕΕΠ), Επιμέλειες ενοτήτων –συνεργαζόμενα φεστιβάλ

Video Art Μηδέν [Ελλάδα]: Γιούλα Παπαδοπούλου, Μαργαρίτα Σταυράκη, Όλγα Παπαδοπούλου, Νίκος Ποδιάς, Μαρία Μπουρίκα

The New Museum of Networked Art [Γερμανία]: Wilfried Agricola de Cologne

Visualcontainer [Ιταλία]: Alessandra Arno

FONLAD [Πορτογαλία]: Jose Vieira

Strangloscope [Βραζιλία]: Claudia Cardenas & Rafael Schlichting

Αναλυτικό Πρόγραμμα

silvia-de-gennaro.jpg
Silvia De Gennaro
Τετάρτη 18/5/2022

Προβολή 1: Visualcontainer – Ιταλία: Changes of State - Panoramica*21 (42min)

[επιμέλεια: Alessandra Arno]

carolin-koss.jpg
Carolin Koss

1. Sonia Laura Armaniaco - Expandable and Fragile, 1.54

2. Lorenzo Papanti - Dimensional Spasm, 3.35

3. Matteo Campulla - BE HERE NOW - the glitch of being in the society of continuous present, 3.33

4. APOTROPIA - Entelechia Obscura, 4.00

5. Gianni Barelli - Elegia della solitudine, 3.35

6. Simona da Pozzo - Humid Shared Volume, 2.29

7. Benedetta Fioravanti - A Fragment of the, 8.00

8. Duccio Ricciardelli - Albatros, 1.54

9. Gianmarco Donaggio - Milano di Carta, 7.05

10. Silvia De Gennaro - Roma, 4.49

Προβολή 2: Manifestations (1h)

[επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Μαργαρίτα Σταυράκη, Όλγα Παπαδοπούλου, Νίκος Ποδιάς, Μαρία Μπουρίκα - Video Art Μηδέν]

antonello-matarazzo.jpg
Antonello Matarazzo

1. Fu LE, MASS, Γαλλία 2019, 10.00

2. Caroline Rumley, Right Turn, ΗΠΑ 2018, 6.00

3. Iwona Ogrodzka, Submission, Πολωνία 2019, 4.40

4. Tseng Yu Chin, Scenery other end, Ταϊβάν 2018, 9.10

5. Gerald Habarth, Trees and Ice, ΗΠΑ 2019, 3.53

6. Allison Beda, All about you, Καναδάς 2017, 3.45

7. Γιώργος Δρόσος, Black Sheep Escape, Ελλάδα 2018, 3.20

8. Hana Yoo, Anthropology of Dead Body, Γερμανία 2019, 11.00

9. Oliver Poppert, Cogs, Αυστραλία 2019, 3.44

10. Νίκος Γιαβρόπουλος, "Quarantine Self-portrait" No2, Ελλάδα 2020, 3.18

Προβολή 3: Occupants (41min)

[επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου - Video Art Μηδέν]

yiannis-pappas.jpg
Γιάννης Παππάς

1. Γιάννης Παππάς & Thiago Bortolozzo, Amid, Γερμανία 2014, 1.30

2. Αλεξία Ψαραδέλη, Occupants, Σκωτία 2016, 4.32

3. Γιώργος Μπουδαλής, Memento mori, Ελλάδα 2020, 1.00

4. Βασίλης Ψαρράς, Territorial Poetics (III: Vanity), Ελλάδα 2020, 13.32

5. Αναστασία Λάμπρου, 2328, Ελλάδα 2018, 8.00

6. Γιάννης Παππάς, Demi Gloire (Semi-Glory), Ελλάδα 2016, 5.30

7. Κώστας Ντάφλος, Cipo_09 : [garbocracy], Ελλάδα 2016, 5.55

Προβολή 4

[επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου - Video Art Μηδέν]

albert-merino.jpg
Albert Merino

Albert Merino, Memories of Detachment, Γαλλία 2021, 18.10

Προβολή 5: Εργαστήριο Νέων Μέσων – Έργα φοιτητών (57min)

[επιμέλεια: Γιώργος Κατσάγγελος, Στέλιος Ντεξής, Μπάμπης Βενετόπουλος, Γιούλα Παπαδοπούλου, Γιώργος Δρόσος, Φανή Μπουντούρογλου]

vito-alfarano.jpg
Vito Alfarano

1. Τάνια Φουστάνα, What do termites sound like? 2020, 2.33

2. Μανώλης Κοτρώτσιος, Uncanny, 2020, 1.06

3. Αφροδίτη Ηλιοπούλου, Company, 2020, 1.23

4. Στέφανος Αρφανάκης, Ανάμνηση, 2020, 1.53

5. Μίλτος Καλαγιάς, Lunch, 2021, 1.57

6. Ελένη Ιατροπούλου, Άτιτλο, 2020, 1.26

7. Λευτέρης Ταστσόγλου, Walk Cycle Variations, 2020, 1.00

8. Νατάσα Μαυροματίδου, 2020, 1.10

9. Χριστίνα Καζαντζή, Χωρίς τίτλο, 2021, 0.50

10. Νεφέλη Μωρογιάννη, Χωρίς τίτλο, 2021, 2.00

11. Γεώργιος Όθωνος, Χωρίς τίτλο, 2021, 1.45

12. Αναγνώστης Ζαχαρούδης, Χωρίς τίτλο, 2021, 1.00

13. Βασιλική Κωνσταντινίδου, Χωρίς τίτλο, 2021, 0.27

14. Χρύσα Τσικουρίδου, Χωρίς τίτλο, 2021, 0.30

15. Ομάδα: Ναταλία Μανιάκα, Όλγα Νίκογλου, Δήμητρα Αναγνωστοπούλου, Γιώργος Πυργιώτης, HALCYON

16. Ομάδα: Αθανασία Πατρώνη, Αλεξάνδρα Παπαβασιλείου, Νίκος Μήτσης, Κωνσταντίνα Φάκου, Σοφία Συμιακάκη, SNOOZE

17. Ομάδα: Τοχαντζίδου Αφροδίτη, Mullaj Enid, Καρύδας Αλέξης, Τσέτσου Σταυρούλα, Κουσκούσης Ιούλιος-Ιάσονας, Σουλιώτης Δημήτριος, Μίχος Κωσταντίνος, Κυπαρισσού Ουρανία, Καρακόλης Νικόλαος, Καραγιαννόπουλος Νικόλαος, WHITE

18. Ομάδα: Βακαλούλης Μιχαήλ, Μόσχου Έλλη, Παλάνης Χρήστος, Παρασκευά Χριστίνα, Τσιλεπίδης Ιωάννης, Ο περίπατος του κύριου Meihh

19. Ομάδα: Αθανάσιος Καλουδάς, Παναγιώτα Κουφούδη, Κωνσταντίνος Μακατσώρης, Βασιλεία Νικοπούλου, Οργή Των Σκυλιών

20. Ομάδα: Φωτεινή Ελευθεριάδη, Ευφροσύνη Ιορδανίδου, Ελένη Κουτλή, Χρυσάνθη Μαρία Κυριάκου, Αντωνία Ταμιωλάκη, Αφροδίτη Ψαρρή, ΆΛΜΑ

21. Ομάδα: Ανθούλα Ασλανίδου, Κυριακή Ιωαννίδου, Χρυσή Μαριδάκη, Μαρία Πετροπούλου, Αφροδίτη Τζιουμάκη, Κόκκινο

22. Ομάδα: Καμαριωτίδου Μαρία-Ζωή, Κόμνος Δημήτρης, Λιάρος Χρήστος Στήβεν, Συμεωνίδης Γιώργος, Χατζημπετέλης Γιάννης, HermAphrodite 2020

laura-sira-cabrera-diaz.jpg
Laura Sira & Cabrera Diaz
Πέμπτη 19/5/2022

Προβολή 1: New Museum of Networked Art – Γερμανία: Peace Letter to Ukraine 6: In Turmoil (69min) 

[επιμέλεια: Wilfried Agricola de Cologne]

carla-forte.jpg
Carla Forte

1. Laura & Sira Cabrera Diaz (Ισπανία) – Between Species, 2021, 9.16

2. Ian Gibbins (Αυστραλία) – Colony Collapse, 2019, 3.54

3. Brit Bunkley (Νέα Ζηλανδία) – Pillar of Fire, 2021, 6.59

4. Kokou Ekouagou (Τόγκο) – Stand Up, 2020, 1.46

5. Carolin Koss (Φιλανδία) – Plastic Child, 2016, 12.11

6. Wilfried Agricola de Cologne (Γερμανία) - SODA - Song of Day After: I Am My Father, 2017, 4.26

7. Ausin Sainz (Ισπανία) - Peaceful Protest, 2020, 5.00

8. Manon Pichon (Γαλλία) - Quarantine Contact, 2020, 1.00

9. Bernhard Hollinger (Αυστρία) - Me, Myself & I, 2020, 1.56

10. Δημήτρης Αργυρίου (Ελλάδα) – 5 Minutes Silence, 2018, 10.52

11. Vito Alfarano (Ιταλία) – I Have A Dream, 2019, 11.30

Προβολή 2: Above (46min)

[επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου - Video Art Μηδέν]

apotropia.jpg
APOTROPIA

1. Shir Handelsman, Recitative, Ισραήλ 2019, 4.57

2. Ilaria Di Carlo, The Divine Way (La Via Divina), Γερμανία 2018, 15.00

3. ACCI BABA, Exodus, Γερμανία 2017, 2.35

4. Natalia Gonzalez Requena, Desplazamientos, Βολιβία/ΗΠΑ 2014, 11.30

5. Oliver Poppert, Cogs, Αυστραλία 2019, 3.44

6. Pablo-Martin Cordoba, Winter landscape, Γαλλία 2019, 7.30

Προβολή 3: Greece is a state of mind (41min)

[επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου - Video Art Μηδέν]

gerald-habarth.jpg
Gerald Habarth

1. Γιώργος Δρόσος, Black Sheep Escape, Ελλάδα 2018, 3.20

2. Άννα Βάσωφ, Vienna Hit, Αυστρία 2019, 2.07

3. Μάκης Κυριακόπουλος, What is a man without a shadow, Ελλάδα 2020, 3.19

4. Γιούλα Παπαδοπούλου, When I was the moon, Ελλάδα 2020, 5.57

5. Λήδα Πάττα, the view-er, Ελλάδα 2007-2015, 7.43

6. Μαργαρίτα Σταυράκη, Vows_Offerings for good health II, Ελλάδα 2020, 3.17

7. Φένια Κωτσοπούλου, This Dance Has No End, Μ. Βρετανία 2018, 10.58

8. Νίκος Γιαβρόπουλος, "Quarantine Self-portrait" No2, Ελλάδα 2020, 3.18

Προβολή 4

[επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου - Video Art Μηδέν]

lorenzo-papanti.jpg
Lorenzo Papanti

Ana Cigon, Phoney Sights, Σλοβενία 2019, 22min

Προβολή 5: Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών ΑΠΘ (3h20min)

[Έργα σε επιμέλεια: Αθανάσιος Πάλλας - Καθηγητής Εικαστικών Τεχνών - Ψηφιακής Εικόνας]

max-hattler.jpg
Max Hattler

1. "FLOWERS - Α Hard Rain's Gonna Fall" (after Bob Dylan / hommage to Annette Wehrmanns’ “Blumensprengungen”), PALLAS 2021

2. Φοιτητική καλλιτεχνική ομάδα “EIKON.VIS.AUTH”: “ΧΩΡΟΣ - ΧΡΟΝΟΣ”.

mo-qian.jpg
MO Qian
Παρασκευή 20/5/2022

Προβολή 1: Strangloscope – Brazil (60min)

[επιμέλεια: Claudia Cardenas & Rafael Schlichting]

olga-papadima.jpg
Όλγα Παπαδήμα

1. Tetsuya Maruyama, ANTFILM, 2021, 2.08

2. Helder Martinovsky, Confined Flux, 2022, 3.08

3. Duo Strangloscope, Nuclear Emulsion, 2013, 4.12

4. Sebastian Wiedeman, Deep Blue, 2020, 7.45

5. Katia Maciel, Tribute to Jean Baudrillard, 2.00, 2020

6. Natália Reis, Exposed fracture, Part 1, Sleepwalker, 2020, 7.00

7. Rebecca Moure, Fire against fire, 3.50

8. Rodrigo Cárdenas, Transverbo, 2019, 23.00

9. Duo Strangloscope, Sand, 2021, 7.33

10. Nelton Pellenz, Hate, 2021, 2.31

Προβολή 2: FONLAD – Portugal (58min)

[επιμέλεια: Jose Vieira]

pablo-martin-cordoba.jpg
Pablo Martin Cordoba

1. Tseng Yu Chin, Shivering wall, Ταϊβάν 2019, 10.00

2. Carla Forte, FEMME, ΗΠΑ 2021, 9.52

3. MO Qian, ANIMA, Κίνα 2021, 6.00

4. Duo Strangloscope, No Justice, No Peace, Βραζιλία 2021, 09.59

5. Marco Joubert, The Atoms of Reality, Καναδάς 2020, 03.59

6. Antonello Matarazzo, DOLOREM IPSUM, Ιταλία 2021, 3.15

7. Alexander Isaenko, Adieu, Corpus!, Ουκρανία 2018, 08.07

8. Isabel Pérez del Pulgar, MEDUSA / Μέδουσα, Γαλλία 2021, 07.42

Προβολή 3: Εργαστήριο Νέων Μέσων – Έργα φοιτητών (38min)

[επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου]

ilaria-di-carlo.jpg
Ilaria Di Carlo

1. Λευτέρης Ταστσόγλου, Don’t take it personally, 2022, 2.05

2. Νατάσα Μαυροματίδου & Λευτέρης Ταστσόγλου, PONG CONVERSATION, 2022, 4.22

3. Όλγα Παπαδήμα, Man is having the worst day of his life, 2022, 0.34

4. Δήμητρα Τζαλαβρέτα, Μαλακό χορτάρι, 2022, 4.28

5. Νατάσα Μαυροματίδου & Λευτέρης Ταστσόγλου, Miss Balloon, 2022, 6.40

6. Δήμητρα Τζαλαβρέτα, Άτιτλο, 2022, 3.55

7. Γιάννης Κατρανίτσας, Stop Motion Me, 2022, 1.00

8. Γεώργιος Όθωνος, χωρίς τίτλο, 2021, 1.07

9. Μανώλης Κοτρώτσιος, Το φως αλλοιώνει τις αισθήσεις, 2021, 1.00

10. Κωνσταντίνα Καδόγλου, Άτιτλο, 2021, 1.05

11. Χριστίνα Καζαντζή, χωρίς τίτλο, 2021, 1.14

12. Νεφέλη Μωρογιάννη, Χρόνος, 2021, 6.26

13. Δήμητρα Τζαλαβρέτα, Το φως αλλοιώνει τις αισθήσεις, 2021, 2.18

14. Όλγα Παπαδήμα, An Amazon Changing, 2022, 1.24

Προβολή 4: (23min)

[επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου - Video Art Μηδέν]

natassa-mavromatidou-lefteris-tastsoglou.jpg
Νατάσσα Μαυροματίδου & Λευτέρης Ταστσόγλου

1. Alexandre Alagoa, GRID, Πορτογαλία 2021, 14.00

2. Max Hattler, Serial Parallels, Hong Kong 2019, 9.00

Προβολή 5: Περάσματα/Passages (41min)

[επιμέλεια: Γιώργος Κατσάγγελος, Γιούλα Παπαδοπούλου]

matteo-campulla.jpg
Matteo Campulla

1. Γιώργος Κατσάγγελος, Walking, 2022, 2.00

2. Μπάμπης Βενετόπουλος, Pride, 2011, 3.22

3. Γιώργος Κατσάγγελος & Γιώργος Δρόσος, Η τέχνη των άλλων, 2017, 28.00

4. Σμαρώ Κατσάγγελου, Olive, 2021, 2.50

5. Στέλιος Ντεξής & Μυρτώ Βουνάτσου, Wave, 2012, 2.17

6. Γιούλα & Όλγα Παπαδοπούλου, Blossom, 2020, 2.00

duo-strangloscope.jpg
Duo Strangloscope

*Τετάρτη 18, Πέμπτη 19 και Παρασκευή 20 Μαΐου 2022 | Δημοτική Πινακοθήκη Θεσσαλονίκης Casa Bianca (Βασ. Όλγας 182 & Θεμ. Σοφούλη, Θεσσαλονίκη) | Ωράριο: 12:00 -20:00 (οι ενότητες κάθε ημέρας θα παίζουν σε συνεχή επανάληψη) | Είσοδος ελεύθερη | Περισσότερες πληροφορίες: thessvideo.festival@gmail.com