70 χρόνια Φεστιβάλ Λοκάρνο

0
614

Όλα ξεκίνησαν στις 23 Αυγούστου 1946, όταν πραγματοποιήθηκε το πρώτο φεστιβάλ στους κήπους του Grand Hotel Locarno. Ο Δεύτερος Παγκόσμιος Πόλεμος μόλις είχε τελείωσε και τα μεγάλα Ευρωπαϊκά κινηματογραφικά φεστιβάλ των Καννών και της Βενετίας είχαν ήδη προγραμματιστεί για τον Σεπτέμβριο εκείνης της χρονιάς του.

Το Λοκάρνο, μια πόλη στην ιταλική της Ελβετίας, εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία να είναι το πρώτο στην μεταπολεμική Ευρώπη που διοργάνωνε ένα τέτοιο πολιτιστικό γεγονός.

Με τα χρόνια, το Φεστιβάλ του Λοκάρνο αποδειχθεί μια πρώτης τάξεως βιτρίνα για τον ανεξάρτητο κινηματογράφο. Πρώτο αυτό παρουσίασε ταινίες του ιταλικού νεορεαλισμού, τους πρωτοπόρους της γαλλικής Nouvelle Vague, ανακάλυψε σκηνοθέτες και πρόβαλε ταινίες από τις χώρες του σοβιετικού μπλοκ την εποχή του ψυχρού πολέμου και φυσικά τον σχεδόν άγνωστο ως τότε κινηματογράφο από την Ασία.

Ήταν το πρώτο Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ που σαν απάντηση στην εξάπλωση της τηλεόρασης εφάρμοσε τις ανοικτές δημόσιες προβολές στην Piazza Grande από το 1971 επαναφέροντας την ουσία της κινηματογραφικής προβολής στην ρίζα της, που οφείλει να είναι το κοινό.

Ας μην ξεχνάμε κάποια ονόματα σκηνοθετών των οποίων η διεθνής σταδιοδρομία ξεκίνησε στο Λοκάρνο, όπως ο Milos Forman, ο Marco Bellocchio, ο Alain Tanner, ο Jim Jarmusch, ο Spike Lee, ο Abbas Kiarostami ή ο Pedro Costa.

Είναι ένα φεστιβάλ που δεν φοβήθηκε να προτείνει το καινούργιο, σε καιρούς καχυποψίας, να έρθει σε κόντρα με κριτικούς κινηματογράφου και να συνδέσει το όνομά του με σκηνοθέτες πρώτης γραμμής όπως ο Roberto Rossellini, ο Abbas Kiarostami, ο Jim Jarmusch και ο Wim Wenders.

Πολλοί Έλληνες σκηνοθέτες έχουν παρουσιάσει ταινία τους στο Φεστιβάλ. Κρατώ την σημαντικότερη –κατά την ταπεινή μου γνώμη- τους «Τεμπέληδες της εύφορης κοιλάδας» του Νίκου Παναγιωτόπουλου που κέρδισε και το Golden Leopard to1978.

Golden Leopard

Τα δυο πρώτα χρόνια του Φεστιβάλ τα βραβεια τα γνωρίζουμε ως Best film τα υ΄πόλοιπα χρόνια ονομάστηκαν Grand Prize. Από το 1959 δίνεται και το βραβείο σκηνοθεσίας. Για κάποια χρόνια το βραβείο ονομαζόταν “Golden Sail». Από το 1968 καθιερώθηκε το “Golden Leopard” με σήμα την λεοπάρδαλη.

Year Film Original Title Director Country
1946 And Then There Were None René Clair USA
1947 Le silence est d’or René Clair, Robert Pirosh France / USA
1948 Germania, anno zero Roberto Rossellini Italy / France / Germany
1949 La ferme des sept péchés Jean-Devaivre France
1950 When Willie Comes Marching Home John Ford USA
1951 Δεν έγινε το Φεστιβάλ
1952 Hunted Charles Crichton United Kingdom
1953 Julius Caesar David Bradley USA
Kompozitor Glinka Grigori Aleksandrov USSR
The Glass Wall Maxwell Shane USA
1954 Bajaja Jiří Trnka Czechoslovakia
igokumon Teinosuke Kinugasa Japan
Le mouton à cinq pattes Henri Verneuil France / USA
Les fruits sauvages Hervé Bromberger France
Rotation Wolfgang Staudte West Germany
1955 Carmen Jones Otto Preminger USA
Cisaruv slavík Jiří Trnka, Miloš Makovec Czechoslovakia
1956 Δεν έγινε το Φεστιβάλ
1957 Il grido Michelangelo Antonioni Italy / USA
1958 Ten North Frederick Philip Dunne USA
1959 Killer’s Kiss Stanley Kubrick USA
1960 Il bell’Antonio Mauro Bolognini Italy
1961 Nobi Kon Ichikawa Japan
1962 Un cœur gros comme ça François Reichenbach France
1963 Transport z ráje Zbyněk Brynych Czechoslovakia
1964 Černý Petr Miloš Forman Czechoslovakia
1965 Four in the Morning Anthony Simmons United Kingdom
1966 Každý den odvahu Evald Schorm Czechoslovakia
1967 Terra em Transe Glauber Rocha Brazil
1968 I visionari Maurizio Ponzi Italy
1969 Charles mort ou vif Alain Tanner Switzerland
Szemüvegesek Sándor Simó Hungary
Tres tristes tigres Raoul Ruiz Chile
V ogne broda net Gleb Panfilov USSR
1970 End of the Road Aram Avakian USA
Lilika Branko Pleša Yugoslavia
Life Mujo Akio Jissoji Japan
Soleil O Med Hondo France / Mauritania
1971 Hanno cambiato faccia Corrado Farina Italy
In punto di morte Mario Garriba Italy
Les amis Gérard Blain France
Private Road Barney Platts-Mills United Kingdom
Znaki na drodze Andrzej Piotrovsky Poland
1972 Bleak Moments Mike Leigh United Kingdom
1973 The Illumination Iluminacja Krzysztof Zanussi Poland
1974 Tüzoltó utca 25. István Szabó Hungary
1975 Le fils d’Amr est mort Jean-Jacques Andrien Belgium / France / Tunisia
1976 Le grand soir Francis Reusser Switzerland
1977 Antonio Gramsci: i giorni del carcere Lino Del Fra Italy
1978 Οι τεμπέληδες της Ευφορης Κοιλάδας Νίκος Παναγιωτόπουλος Ελλάδα
1979 Sürü Zeki Ökten Turkey
1980 Maledetti vi amerò Marco Tullio Giordana Italy
1981 Chakra Rabindra Dharmaraj India
1982 δεν δόθηκαν βραβεία
1983 Adj király katonát Pal Erdöss Hungary
1984 Stranger Than Paradise Jim Jarmusch USA / West Germany
1985 Höhenfeuer Fredi M. Murer Switzerland
1986 Jezioro Bodenskie Janusz Zaorski Poland
1987 O Bobo José Alvaro Morais Portugal
1988 Distant Voices, Still Lives Terence Davies United Kingdom
Schmetterlinge Wolfgang Becker West Germany
1989 Dharmaga tongjoguro kan kkadalgun Yong-kyun Bae South Korea
1990 Sluchaynyy Vals Svetlana Proskurina Soviet Union
1991 Johnny Suede Tom DiCillo France / United States / Switzerland
1992 Qiu yue Clara Law Hong Kong / Japan
1993 Azghyin ushtykzyn’azaby Yermek Shinarbayev Kazakhstan
1994 The Jar Khomreh Ebrahim Forouzesh Iran
1995 Rai Thomas Gilou France
1996 Nénette et Boni Claire Denis France
1997 The Mirror Ayneh Jafar Panahi Iran
1998 Zhao xiansheng Yue Lü China/ Hong Kong
1999 Peau d’homme coeur de bête Hélène Angel France
2000 Baba Shuo Wang China
2001 Alla rivoluzione sulla due cavalli Maurizio Sciarra Italy
2002 Das Verlangen Iain Dilthey Germany
2003 Khamosh Pani: Silent Waters Sabiha Sumar Pakistan / France / Germany
2004 Private Saverio Costanzo Italy
2005 Nine Lives Rodrigo García USA
2006 Das Fräulein Andrea Staka Switzerland / Germany
2007 Ai no yokan Masahiro Kobayashi Japan
2008 Parque vía Enrique Rivero Mexico
2009 She, a Chinese Xiaolu Gu United Kingdom / France / Germany / China
2010 Han jia Hongqui Li China
2011 Abrir puertas y ventanas Milagros Mumenthaler Argentina / Switzerland /
2012 La fille de nulle part Jean-Claude Brisseau France
2013 Història de la meva mort Albert Serra Spain / France
2014 Mula sa Kung Ano ang Noon Lav Diaz Philippines
2015 igeumeun matgo geuttaeneun teullida Hong Sang-soo South Korea
2016 Godless Ralitza Petrova Bulgaria / Denmark / France

 

ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ

Αφήστε το σχόλιό σας