Δείτε το... μακροσκελές μήνυμα του Τσιτσιπά στην κάμερα - ΒΙΝΤΕΟ

Parallaxi
ο-στέφανος-τσιτσιπάς-στους-8-του-μόντ-752200
Parallaxi

Στους «8» του τουρνουά τένις της κατηγορίας ATP 1000 που διεξάγεται στο Μόντε Κάρλο προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, που βρίσκεται στο Νο 3 στον κόσμο, επιβλήθηκε, στο πλαίσιο της φάσης των «16», του Χιλιανού Νικολάς Τζάρι με 6-3, 6-4 και στην επόμενη φάση θα βρει απέναντί του τον Τέιλορ Φριτζ.

Οι δύο αντίπαλοι κρατούσαν το σερβίς τους μέχρι το πέμπτο γκέιμ στο πρώτο σετ. Τότε ο Τσιτσιπάς έκανε «break» στον Τζάρι και προηγήθηκε 4-2, ενώ στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του και πήρε το πρώτο σετ με 6-3. Στο δεύτερο σετ και με το σκορ στο 2-2, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας «έσπασε» αρχικά το σερβίς του Τζάρι και ακολούθως κράτησε το δικό του για να προηγηθεί 4-2.

Στη συνέχεια οι δύο «μονομάχοι» κράτησαν το σερβίς τους, με αποτέλεσμα ο Τσιτσιπάς να πάρει το δεύτερο σετ με 6-4 και να πανηγυρίσει τη νίκη ύστερα από έναν αγώνα που κράτησε κάτι περισσότερο από 1,5 ώρα.