Ολυμπιακοί Αγώνες: Άνετα στους «32» ο Γκιώνης – Πέρασε στον τελικό των 100μ. υπτίου ο Χρήστου

Η παρουσία των Ελλήνων αθλητών

Parallaxi
ολυμπιακοί-αγώνες-άνετα-στους-32-ο-γκ-1192692
Parallaxi

Η εμπειρία του Παναγιώτη Γκιώνη «μίλησε» στα καθοριστικά σημεία της πρώτης μάχης του με τον Καναδό Έντουαρντ Λι (Νο 22 του τουρνουά) στον γύρο των «64» του μονού ανδρών του πινγκ πονγκ των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Ο 44χρονος Έλληνας πρωταθλητής, στην 6η παρουσία του στους Αγώνες, νίκησε εμφατικά τον Λι με 4-0 σετ και θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο -το βράδυ της Δευτέρας (29/7)- τον Αμερικανό Κανάκ Τζα.

Τα γκέιμ: 11-6, 11-8, 11-8, 11-4

Πέρασε στον τελικό των 100μ. υπτίου ο Χρήστου – Ελάχιστα εκτός ο Μακρυγιάννης

Μεγάλη στιγμή για τον Απόστολο Χρήστου, ο οποίος προκρίθηκε στον τελικό των 100μ. υπτίου, καταλαμβάνοντας την 6η θέση. Αντιθέτως, ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης έμεινε εκτός τελικού για ελάχιστα, καθώς η επίδοσή του ήταν δύο εκατοστά πιο αργή από τον 8ο και έμεινε στην 9η θέση.

Συγκεκριμένα, ο πρωταθλητής Ευρώπης τερμάτισε δεύτερος στη 2η ημιτελική σειρά των 100μ. ύπτιο με 52.77 και πέρασε με την έκτη επίδοση στον αυριανό (29/7, 22:20) τελικό στο «Παρίσι 2024». Ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση με χρόνο 52.97, πολύ κοντά στο ατομικό του ρεκόρ (52.83), για να τερματίσει έκτος στην 1η σειρά και να πάρει την 9η θέση στο σύνολο, μένοντας εκτός τελικού για μόλις δύο εκατοστά του δευτερολέπτου.