Ολυμπιακός: Πρωταθλήτριες για τρίτη συνεχόμενη χρονιά οι «ερυθρόλευκες» στο μπάσκετ

Οι παίκτριες δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στις «πράσινες»

Parallaxi
ολυμπιακός-πρωταθλήτριες-για-τρίτη-σ-1153713
Parallaxi

Σε θρίαμβο του Ολυμπιακού εξελίχθηκε ο πέμπτος και καθοριστικός τελικός των πλέι-οφ στην Α1 μπάσκετ γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» επιβλήθηκαν 61-45 του Παναθηναϊκού στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ και με 3-2 νίκες πανηγύρισαν τον τρίτο διαδοχικό τίτλο τους, όγδοο τα τελευταία εννέα χρόνια και ένατο συνολικά στην ιστορία του συλλόγου στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 27-14, 39-26, 61-45

Η νίκη του Ολυμπιακού ήρθε εύκολα και αποκτά μεγαλύτερη αξία, αν αναλογιστεί κανείς την απουσία της Βίτολα και τον τραυματισμό της Νικολοπούλου στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα, όμως, ήταν πιο αποφασισμένες, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα (ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο) και ουσιαστικά δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στις «πράσινες». Το 4-6 του 5ου λεπτού έγινε 17-6 στο 14΄, με τον Παναθηναϊκό να μένει χωρίς πόντο για πάνω από εννέα λεπτά, και από κει κι έπειτα η πειραϊκή ομάδα διαχειρίστηκε το παιχνίδι, ανέβασε τη διαφορά ακόμη στο +21 (47-26) και έφτασε πανηγυρικά στη νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Θεονάς-Τεφτίκη Οι συνθέσεις: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 16 (1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 6, Καρλάφτη 9 (3), Δίελα 3 (1), Χριστινάκη 11, Κολλάτου 4 (1), Τόμπιν 10 (10ρ.) ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 8 (2), Καρακασίδου, Παυλοπούλου 2, Τσβίτκοβιτς 7 (1), Σωτηρίου 3, Αλεξανδρή 5 (1), Τζόουνς 5, Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 15 (11ρ.), Χαιριστανίδου

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ