Το πέρασμα της Αργεντινής στους 4 των τελικών

Η Αργεντινή προηγείτο στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού με 2 γκολ

Parallaxi
το-πέρασμα-της-αργεντινής-στους-4-των-τε-946259
Parallaxi

Στους 4 του Παγκοσμίου Κυπέλλου ποδοσφαίρου στο Κατάρ προκρίθηκε η Αργεντινή που επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι επί της Ολλανδίας.

Η Αργεντινή προηγείτο στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού με 2 γκολ και το παιχνίδι είχε σχεδόν κριθεί αλλά η Ολλανδία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Στο 88ο λεπτό δε, λίγο έλειψε να τιναχθεί ο προημιτελικός στον αέρα. Ο Μολίνα κλώτσησε την μπάλα στον πάγκο της Ολλανδίας και όλοι οι ποδοσφαιριστές της έκαναν “ντου” στον αγωνιστικό χώρο.

Σύντομα τα πνεύματα ηρέμισαν.

Η Αργεντινή νωρίτερα, άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό με τον Μολίνα και ακολούθησε ο Μέσι στο 73′. Η Ολλανδία βγήκε στην αντεπίθεση με τον Βέγκχορστ που μείωσε το σκορ υπέρ της Ολλανδίας στο 83′.

Η ανατροπή έγινε πάλι με τον Βέγκχορστ στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων, στέλνοντας το ματς στην παράταση.