Ματιές στην πόλη

Οι δρομείς της πόλης

Δρομείς κάθε ηλικίας και φυσικής κατάστασης έτρεξαν τις τρεις διαδρομές του 11ου Διεθνή Μαραθώνιου "Μέγας Αλέξανδρος". Μπράβο σε όλους!

Parallaxi
οι-δρομείς-της-πόλης-103642
Parallaxi

Εικόνες: Κατερίνα Αλεξάνδρου

1

Χιλιάδες δρομείς συμμετείχαν στον Μαραθώνιο αλλά και στους δρόμους υγείας και δυναμικού βαδίσματος, που διοργανώθηκαν στα πλαίσια του 11ου Διεθνούς Μαραθωνίου “Μέγας Αλέξανδρος”. Ανάμεσα τους και πολλοί επώνυμοι, οι οποίοι συμμετείχαν με διάφορες ομάδες στο δρόμο υγείας 5χλμ. και συγκεντρώθηκαν μπροστά στο Δημαρχείο για την εκκίνηση στις 12 το μεσημέρι από κει με σημείο τερματισμού μπροστά από το Άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου στην παραλιακή λεωφόρο. Στο κομμάτι της Βασ. Γεωργίου μεταξύ Ναπολέοντος Ζέρβα και δημαρχείου επικρατούσε το αδιαχώρητο από ανθρώπους χαμογελαστούς και κάθε ηλικίας και φυσικής κατάστασης που έδειχναν ευτυχείς για τη συμμετοχή τους στον θεσμό που χρονιά με τη χρονιά αναδεικνύεται σε έναν από τους πιο δημοφιλείς.

7

Όσο για τον Μαραθώνιο των 42 χιλιομέτρων, Πέλλα Θεσσαλονίκη, ο κενυάτης Άμπελ Κομπέτ Ροπ είναι ο νικητής του 11ου Διεθνούς Μαραθωνίου “Μέγας Αλέξανδρος” με χρόνο 2:17:41 ενώ η επίσης κενυάτισα Χέβεν Χέρκομπ Κιμουτάι είναι η πρώτη γυναίκα δρομέας που τερμάτισε με χρόνο 2 ώρες και 41′. Και οι πρωτιές για την Κένυα συνεχίστηκαν αφού στον δρόμο των 10.000 μ. πρώτος τερμάτισε ο Κενυάτης Τζόελ Μάινα Μοάνγκι με χρόνο 30:15.

Στο καθαρά αθλητικό κομμάτι  η WIND Running Team ξεχώρισε στον Αγώνα Δρόμου των 5χλμ με τον Μάρκο Γκούρλια ο οποίος κατέκτησε την πρώτη θέση στους άνδρες με χρόνο 15:47, ενώ η Αναστασία Μαρινάκου πήρε τη δεύτερη θέση στις γυναίκες με χρόνο 17:12.

Το ποσό των 13.000€ που συγκεντρώθηκε χάρη στη συμμετοχή και την προσπάθεια των δρομέων μοιράστηκαν εξίσου το Δημοτικό Βρεφοκομείο «Άγιος Στυλιανός» & η Μονάδα Αυτιστικού Ατόμου ΕΛΠΙΔΑ μετά το τέλος των  αγώνων με φόντο τον Λευκό Πύργο και το άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Το πρόγραμμα αγώνων της διοργάνωσης περιλάμβανε και τον Δρόμο 1.000μ. Μαθητών Δημοτικών Σχολείων, που ήταν αφιερωμένος στο περιβάλλον. Στην αφετηρία, κάτω από την Αψίδα της WIND στη Λεωφ Νίκης στο ύψος της Πλατείας Αριστοτέλους, βρέθηκαν 2.000 παιδιά.