Μουντομπάσκετ 2023: Ήττα της Εθνικής και από το Μαυροβούνιο

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα.

Parallaxi
μουντομπάσκετ-2023-ήττα-της-εθνικής-και-α-1051851
Parallaxi

Η Εθνική Ελλάδας έκανε την τελευταία εμφάνισή της σήμερα στο Μουντομπάσκετ 2023 με ήττα και από το Μαυροβούνιο αφού το ματς στη Μανίλα για τη φάση των «16» τελείωσε με σκορ 69-73.

Μάλιστα, ο Μάνος Χατζηδάκης στάθηκε άτυχος στην αρχή της 4ης περιόδου της αναμέτρησης. Στην προσπάθειά του να αμυνθεί απέναντι στον Βλάντιμιρ Μιχαΐλοβιτς, ο οποίος επιχειρούσε μπάσιμο, ο σέντερ της ΑΕΚ πάτησε στραβά και «γύρισε» το δεξί του αστράγαλο. Έπεσε στο παρκέ και έδειχνε να πονάει αρκετά. Πήγε στον πάγκο της Εθνικής Ελλάδας με τη βοήθεια των συμπαικτών του και, φυσικά, τις επόμενες ώρες θα υποβληθεί σε εξετάσεις, προκειμένου να διαπιστωθεί η κατάστασή του. Μέχρι εκείνο το σημείο, δηλαδή 7 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα, ο Μάνος Χατζηδάκης είχε αγωνιστεί για 11 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα και η στατιστική έγραψε 2 πόντους (1/1 διπ., 0/1 βολή), 2 ριμπάουντ, αλλά και πέντε φάουλ, καθώς στη φάση του τραυματισμού έκανε και φάουλ με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Τουλάχιστον η Εθνική Ελλάδας έχει εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στο Προολυμπιακό Τουρνουά και μέσω αυτού θα διεκδικήσει την παρουσία της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, που θα γίνουν το επόμενο καλοκαίρι. Υπενθυμίζεται ότι η ομάδα μπάσκετ της χώρας μας έχει να βρεθεί στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση του κόσμου από το 2008 και τη διοργάνωση στο Πεκίνο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να φτάνουν με μεγάλη δυσκολία στο καλάθι και έτσι το πρώτο τρίλεπτο τη διαφορά την έκανε μία εύστοχη προσπάθεια του Βούτσεβιτς (0-2). Ρογκαβόπουλος και Παπανικολάου από τη μία, Βούτσεβιτς από την άλλη απέκτησαν μία επαφή με το σκοράρισμα, ωστόσο το Μαυροβούνιο είχε το προβάδισμα (5-15, 7’). Η είσοδος Λαρεντζάκη και Παπαπέτρου βελτίωσαν αρκετά την αμυντική λειτουργία, η ομάδα έγινε πιο σκληρή και η εναρκτήρια περίοδος ολοκληρώθηκε με 14-19.

Ο Δημήτρης Ιτούδης δεν είχε λόγο να περιορίσει το rotation σε αυτό το ματς και έτσι έκανε αρκετές αλλαγές μία εκ των οποίων εξελίχθηκε σε σημαντική λύση. Ο λόγος για τον Μποχωρίδη ο οποίος με 2/2 τρίποντα μείωσε σε 20-21 (13’), όμως οι αντίπαλοι βρήκαν κι αυτοί τον Μιχαΐλοβιτς χάρη στον οποίο ξεμάκρυναν και πάλι (25-32, 16’). Τα μακρινά σουτ τα οποία έπαιρναν οι διεθνείς μας δεν έβρισκαν στόχο όμως χάρη στην καλή τους άμυνα και σε ένα έμμεσο τρίποντο του Μποχωρίδη έριξαν τη διαφορά στο ημίχρονο (30-36, 20’).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο σκόραραν απλά ο Βούτσεβιτς το έκανε με μεγαλύτερη συνέπεια με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεπεράσει το όριο των δέκα πόντων (34-46, 25’). Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί έναν εκνευρισμό των αντιπάλων (40-46, 28’).

Επίσης, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μαυροβούνιοι μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση και ο Ράντοβιτς με τον Μιχαΐλοβιτς έδωσαν «αέρα» 13 πόντων (44-58, 33’). Μπορεί η Ελλάδα να είχε διάθεση να αντιδράσει, αλλά δεν είχε ούτε την απαραίτητη ενέργεια ούτε τα απαραίτητα ποσοστά αφού το ένα τρίποντο μετά το άλλο έβρισκε σίδερο, (50-60, 35’). Ξαφνικά όμως Παπαγιάννης και Γουόκαπ ευστόχησαν από τα 6.75 μειώνοντας σε 58-62 (37’). Η επιστροφή του Βούτσεβιτς στο παρκέ όμως επανέφερε την ηρεμία και κυρίως το σκορ στους Μαυροβούνιους και έτσι η κόρνα της λήξης τους βρήκε νικητές με 69-73.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 30-36, 42-50, 69-73.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Μποχωρίδης 13, Χατζηδάκης 2, Λαρεντζάκης, Λούντζης 2, Μωραΐτης, Παπαγιάννης 5, Παπανικολάου 13, Παπαπέτρου 16, Ρογκαβόπουλος 7, Γουόκαπ 11.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ράντοβιτς): Ντρόμπνιακ 4, Ντούμπλιεβιτς 4, Ιβάνοβιτς 7, Μιχαΐλοβιτς 10, Πόποβιτς 5, Ράντοντσιτς 12, Ράντοβιτς 8, Σιμόνοβιτς 2, Σλάβκοβιτς 2, Βούτσεβιτς 19.

Πηγή: ieidiseis